Článková sekce
Rekuperace
Protimrazová ochrana rekuperačního výměníku
Tým AirProject
Jednotka od značky Flexit – Nordic S3 s integrovaným elektrickým ohřívačem Při výběru typu rekuperačního výměníku volíme také typ protimrazové ochrany. V zimním období nám při mínusových teplotách může rekuperační výměník…
Rekuperace vs regenerace
Tým AirProject
Rekuperační jednotka s deskový tepelným výměníkem – Brink Flair 325 Při výběru rekuperační jednotky se musíme rozhodnout a pečlivě zvážit jaký budeme mít typ tepelného výměníku. V principu rozhodujeme mezi…
Co je centrální systém rekuperace?
Tým AirProject
Rekuperační jednotka Brink Flair 325 a potrubní rozvod Brink Air Excellent pro RD Centrální systém rekuperace je klasické řešení nuceného větrání v domech i komerčních stavbách. Rekuperační jednotka obsluhuje více…
Dotace na rekuperaci
Tým AirProject
Při plánování rodinného domu lze využít dotace na rekuperaci pomocí dotačního programu Nová zelená úsporám. Stát nám při splnění podmínek zaplatí část nákladů na tyto opatření. Jsou tři následující oblasti…
Co je decentrální systém rekuperace?
Tým AirProject
Při navrhování větrání na menších staveb například RD, můžete využít decentrální neboli lokální systém rekuperace. Jedná se o zařízení vypadající jako tubus, který je vkládán do obvodové stěny, proto není…
5 nejčastějších chyb při návrhu rekuperace
Tým AirProject
Při návrhu větracího systému je důležité se držet základních pravidel a jednoduchosti. V tomto článku rozebereme nejčastější a nejzásadnější chyby, které se dělají při vytváření projektové dokumentace vzduchotechniky s použitím…
Co sledovat při výběru rekuperační jednotky
Tým AirProject
Rekuperační jednotka Brink – Flair 325 Jak vybrat rekuperační jednotku? Při výběru je důležité sledovat mnoho kritérií, abychom mohli vybrat ideální jednotku. V praxi se stává, že zákazník vybírá dle…
Rekuperace, aneb co to vlastně je?
Tým AirProject
V nejrůznějších diskusních fórech o rodinných domech se uživatelé ohání pojmem rekuperace, ale co to vlastně v jednoduchosti je? Rekuperační jednotka neboli větrací zařízení nám umožňuje větrat rodinný dům nebo jakýkoliv prostor.…
Aktivní vs. pasivní rekuperace
Tým AirProject
Při výběru rekuperační jednotky se nejprve musíme rozhodnout jakou variantu rekuperace zvolíme. Jestli takzvanou pasivní nebo aktivní rekuperaci. Důležité je se rozhodnout v prvotní fázi, když vymýšlíme koncept větrání. Jelikož…
Větrání
Nová vyhláška č. 38/2022 Sb.: Co potřebujete vědět o rozšířené povinnosti kontroly vytápění
Tým AirProject
Úvod V současné době, kdy se klade velký důraz na efektivitu a udržitelnost v oblasti vytápění, přichází vyhláška č. 38/2022 Sb. jako klíčový nástroj pro dosažení těchto cílů. Vyhláška se…
Filtry do rekuperační jednotky
Tým AirProject
Filtry do rekuperačních jednotky Filtrace atmosférického vzduchu představuje základní, avšak zásadní operaci v procesu ochrany vnitřního ovzduší rodinných domů před škodlivými tuhými a kapalnými znečišťujícími látkami. Právě čistota vzduchu má…
5 důvodů, proč si pořídit vzduchotechniku v domácnosti
Tým AirProject
Vzduchotechnika není jen pro velké průmyslové budovy nebo kancelářské komplexy. V dnešní době je již vzduchotechnika běžným prvkem v moderních domácnostech, a to s dobrým důvodem. Pokud stále váháte, zda…
Kondenzace na VZT potrubí
Tým AirProject
Jedním z častých problémů uživatelů nuceného větrání je kondenzace na vzduchotechnickém potrubí, která může způsobovat estetické i funkční škody. Pokud se ale držíme zásad a výpočtů, pak se kapající vodě…
Nasávání a výfuk od VZT – vzdálenosti, polohy
Tým AirProject
V reálném světě se často můžete setkat s prazvláštními vývody klimatizací (viz. obrázek). Není to jen tak náhodou, umístění a vzájemnou polohu nasávání/výfuku od vzduchotechniky ovlivňuje hned několik norem a…
Evropské nařízení o používání jednotek – ekodesing
Tým AirProject
Ekologická opatření jsou v dnešní době žhavým tématem, značně také ovlivňují výrobce vzduchotechnických jednotek. Evropská unie vydala nařízení č.1253/2014, které velmi ovlivňuje výrobce jednotek. Nařízení se zabývá úsporou tepelné ztráty…
Větrání prodejen a nákupních center
Tým AirProject
Pokud chceme zajistit, aby Váši prodejnu navštěvovali zákazníci opakovaně, musíte kromě prodeje kvalitních výrobků dbát také na vnitřní prostředí a zajistit tak, aby se u Vás zákazníci cítili příjemně. Pro…
Dotace na větrání škol
Tým AirProject
Zajištění kvalitních mikroklimatických podmínek pro vzdělávání je finančně náročné, naštěstí je možné zažádat o dotaci u operačního programu Životní prostředí. Dotace jsou poskytovány z důvodů snížení energetické náročnosti budov a zvýšení…
Větrání škol
Tým AirProject
U vzdělávacích objektů v současné době dochází často k zateplování a výměně oken. Tento trend vede k značné úspoře energie a z toho důvodu je i dotačně podporován. Nezapomínejme však,…
Potrubní rozvody VZT
Tým AirProject
Vzduchotechnické potrubí neboli vzduchovod dopravuje vzduchu do příslušných prostor. Rozvod může být kruhový nebo čtyřhranný (čtvercové, obdélníkové či ploché obdélníkové). Dále máme možnost vybírat potrubí z různých materiálů. Nejrozšířenější volba…
Větrání nemocnice
Tým AirProject
Pro navrhování větrání v ČR zatím nemáme žádný platný souhrný předpis pro větrání zdravotnických staveb. Projektanti vychází ze zahraničních předpisů (Němeko, Rakousko Skandinávské země, USA), bývalé zdravotnické směrnice či projekčních…
Větrání bazénů
Tým AirProject
Základním důvodem nutnosti větrání krytých bazénů, ať už se jedná o plavecký stadion, wellness, či bazén u rodinného domu je snížení vlhkosti odpařující se z vodní hladiny a s ní spojená kondenzace…
Větrání tělocvičny
Tým AirProject
Ke článkům s typem větrání ve školách a možnosti využití dotací na větrací systém jsme dále připravili článek o větrání tělocvičen. Při návrhu je důležité si rozebrat dobu provozu tělocvičny.…
Provozní větrání garáží
Tým AirProject
Dalším téma pro článek jsme si vybrali větrání garáží. Jedná se o specifický návrh s různými možnými řešeními. Touto problematikou se zabývá norma ČSN 736058, podle které garáže navrhujeme. Všeobecně…
Větrání komerčních kuchyní
Tým AirProject
Dobře navržené větrání kuchyně je jedním za základních bodů pro správný chod celé restaurace a spokojenost, jak personálu, tak i zákazníků. Kuchyňské spotřebiče vytvářejí v prostoru kuchyně značné množství tepla a…
Klimatizace
Nová vyhláška č. 284/2022 Sb.: Co potřebujete vědět o rozšířené povinnosti kontroly klimatizace
Tým AirProject
Úvod V současné době, kdy se klade velký důraz na efektivitu a udržitelnost v oblasti klimatizace, přichází nová vyhláška č. 284/2022 Sb.. Vyhláška se zaměřuje na zvýšení efektivity klimatizačních a…
Chladiva klimatizací
Tým AirProject
Klimatizační jednotka Hisense AMW123U4SE + WF15E Jak funguje klimatizační zařízení? Rozhodně by nefungovalo bez chladiv (teplonosného média) v potrubí a v tomto článku ukážeme ta nejčastěji používaná. Je to velmi…
Systémy klimatizací
Tým AirProject
VRV systém od firmy Haier MRV 5 Pokud uvažujete o realizace klimatizačního systému, tak budete stát před otázkou, jak se mezi dostupnými systémy klimatizace rozhodnout. V principu můžete vybírat mezi…
Příprava pro klimatizaci
Tým AirProject
Zejména v jižních zemích se s tím moc nepárají 🙂 Když se rozhodneme pro instalaci klimatizace, tak jsou nutné stavební úpravy v objektu a v tomto článku ukážeme, co vše…
Typy vnitřních klimatizačních jednotek
Tým AirProject
Je důležité si vybrat mezi dostupnými typy klimatizačních jednotek ten správný, tak aby docházelo v prostoru k co nejlepší distribuci cirkulačního vzduchu. Na českém trhu je mnoho výrobců se svými…
Jak funguje klimatizace?
Tým AirProject
Jak funguje klimatizace? Důležitou složkou parametrů vzduchu je teplota. Snažíme se ji udržovat v pasivními a aktivními opatřeními, aby byla v požadovaných hodnotách. V letním období má dům tepelné zisky…
Pozor ochlazovač vzduchu není mobilní klimatizace
Tým AirProject
Připravujeme se na letní teplé měsíce a proto bychom chtěli vysvětlit pojem ochlazovač vzduchu. Co to vlastně je? Jedná se o zařízení ke snížení teploty vzduchu napájené elektrickým proudem, které…
Mobilní klimatizace
Tým AirProject
S příchodem letního období přibývá dotazů ohledně klimatizací. Chodí nám otázky ,,Co to je mobilní klimatizace a vyplatí se?” Proto bych rád s Vámi probral výhody a nevýhody tohoto řešení…
Zkratky (S)EER a (S)COP
Tým AirProject
Zkratky EER a COP Při hodnocení tepelných čerpadel se setkáváme s pojmy EER a COP. Ale co to vlastně je? Hodnoty EER a COP udávají účinnost tepelných čerpadel, respektive klimatizací.…
5 nejčastějších chyb při návrhu klimatizace
Tým AirProject
Při návrhu a volbě klimatizace je potřeba zohlednit mnoho faktorů a zamezit tak chyb. Nejčastěji vybrané klimatizační zařízení pracuje s cirkulačním vzduchem. To znamená, že dochází k úpravě vzduchu, nikoliv k jeho výměně.…
Dodavatelé VZT
Decentrální rekuperační jednotky – RECUAIR
Tým AirProject
DC40 jsou větrací jednotky se zpětným ziskem tepla, tzv. rekuperací. Jejich jedinečný a patentovaný způsob práce se vzduchem ve výměníku a instlace komplet z interiéru, je přesně určuje do široké…