VRV system Haier MRV 5
VRV systém od firmy Haier MRV 5

Pokud uvažujete o realizace klimatizačního systému, tak budete stát před otázkou, jak se mezi dostupnými systémy klimatizace rozhodnout. V principu můžete vybírat mezi třemi možnostmi systémů. Každý z nich je specifický a má své výhody, ale zařízení a funkčnost je pro všechny podobná. Největší rozdíly jsou v limitu počtu vnitřních jednotek na jednu venkovní jednotku, délky tras a způsob vedení potrubí. V tomto článku začneme s nejjednodušším split systémem (chladivo R32 nebo R410) po multisplit (chladivo R32 nebo R410) až VRV či VRF (chladivo R410).

Split systém  

Tento systém se instaluje v případě nutnosti jen jedné vnitřní jednotky nebo požadavku na oddělení systému. Nejčastější instalace jsou v serverovnách, strojoven pro UPS nebo například, když chceme v obytném prostoru chladit jen jednu místnost. Systém se skládá z jedné venkovní a jedné vnitřní jednotky.  Vnitřní jednotky ve většině případů umí chladit i vytápět. Pozor ale na rozsahy teplot a COP či EER. Tento komplet bez montáže a potrubí chladiva se pohybuje v ceníkových cenách kolem 20-80 tisíc Kč. Záleží samozřejmě na na zvolení výrobce a pak cena roste s požadovaným výkonem zařízení.

Multi split systém 

Jedná se o nejčastější způsob chlazení menších objektů. Zařízení se skládá z jedné venkovní jednotky a několik vnitřních jednotek (obvykle 2-5), které jsou připojeny (každá svým) potrubím chladiva s venkovní. Jedná se o zařízení většinou do 10 kW chladícího výkonu. Vnitřní jednotky mohou buď chladit a nebo vytápět, ale všechny jednotky musí být ve stejném režimu. Nemůže jedna chladit a druhá vytápět. Důležité je sledovat maximální a minimální délku potrubí, které zvládne venkovní jednotka a rozsahy teplot chlazení a vytápění s návazností na hodnoty COP A EER. Tento komplet bez montáže a potrubí chladiva se pohybuje v ceníkových cenách kolem 50-200 tisíc Kč.

VRV/VRF systém

Nejvyspělejší chladivový systém je VRV/VRF (někteří výrobci značí odlišně, ale myslí stejný systém). Toto zařízení se může využít v nejrůznějších instalacích se zajímavými možnostmi příslušenství. Systém se skládá z jedné venkovní a řadou vnitřních jednotek. Při různých opatření lze instalovat až 128 vnitřních jednotek na jednu venkovní. Obvyklý maximální rozsah je do 50 vnitřních jednotek. Na rozdíl od multisplitu jde z venkovní jednotky jen jeden svazek chladiva, který se následně větví k vnitřním jednotkám. Klimatizace může pracovat na dvoutrubkovém systému nebo třítrubkovém a poté vnitřní jednotky mohou v jednom provozu chladit nebo vytápět bez rozdílu provozu na ostatních jednotkách. 

Většinou nedoporučujeme instalovat velmi rozsáhlé systémy VRV, ale doporučujeme spíše vzhledem k lepšímu rozložení výkonu, množství chladiva v systému a závislosti systému rozdělit zařízení do menších VRV systému. Tímto rozdělením se sice mírně zvýší cena venkovních jednotek, ale jen v řádu pár procent. Což ve výsledku oproti investici nehraje výraznou roli. Aplikace se hodí například i pro bytové domy s různými majiteli bytů, jelikož jednotka dokáže rozpočítat náklady po vnitřních jednotkách. Zařízení má lepší teplotní rozsahy a i hodnoty COP a EER oproti split nebo multisplit systémům. Cena za zařízení se může pohybovat v různých hodnotách dle výkonů a parametru, ale ceny začínají někde kolem 150 tisíc a mohou se vyšplhat až do miliónů.  

Zajímá Vás na jakém principu systémy klimatizace vůbec pracují nebo jaké jsou možnosti vnitřní jednotek? Tak neváhejte a přečtěte si naše další články.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *