Proc vyuzivat rekuperace

V nejrůznějších diskusních fórech o rodinných domech se uživatelé ohání pojmem rekuperace, ale co to vlastně v jednoduchosti je?

Rekuperační jednotka neboli větrací zařízení nám umožňuje větrat rodinný dům nebo jakýkoliv prostor. Toto zařízení uvádí do pohybu přiváděný a odváděný vzduch. Oproti jiným řešením větrání nám rekuperační jednotka ušetří peníze za vytápění. A jak to vlastně funguje?

Rekuperace tepla neboli zpětné získávání tepla (ZZT) je proces, který využijeme především v zimě. Studený čerstvý venkovní vzduch např. o teplotě -15 °C se ohřeje ve výměníku bez jakéhokoliv ohřívače na teplotu kolem 18 °C. Principem je, že teplý vnitřní odtahovaný vzduch si vymění teplotu v rekuperační jednotce s přívodním vzduchem. Tímto procesem se nám výrazně sníží náklady na vytápění, jelikož ohříváme vzduch jen cca o 3 °C místo o 35 °C. Tepelná ztráta budovy větráním se zmenší zhruba o 80%.

Rekuperační jednotka Brink – Flair 325

Z takové větrací jednotky vedou čtyři potrubí. Jedná se o přívod, odvod, nasávání a výfuk vzduchu. Tyto rozvody a výběr jednotky navrhuje projektant vzduchotechniky, jelikož špatné navržení systému může přivodit více škody než užitku. 

Přemýšlíte nad zavedením rekuperační jednotky i u vás? V našem dalším článku se dozvíte na co při výběru dávat pozor a čemu se vyvarovat.

Kategorie: Rekuperace

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *