wall-406980_1920

V reálném světě se často můžete setkat s prazvláštními vývody klimatizací (viz. obrázek). Není to jen tak náhodou, umístění a vzájemnou polohu nasávání/výfuku od vzduchotechniky ovlivňuje hned několik norem a nařízení. Tyto pravidla existují zejména kvůli požární bezpečnosti a vzájemnému ovlivňování proudů. V praxi mnoho projektantů je s těmi to pravidly obeznámeno, avšak různé dodatky a následnou realizaci už tak zmapovanou nemají. My si dneska tady projdeme výtah z nařízení a norem.

Vyhláška č. 268/2009 Sb. § 37 
  • výfuk odpadního vzduchu nesmí obtěžovat a ohrožovat okolí
  • výdechy odpadního vzduchu musí být vzdáleny minimálně 1,5 m  od nasávacích otvorů venkovního vzduchu, východů z chráněných únikových cest, otvorů pro přirozené větrání chráněných, částečně chráněných únikových cest
  • výdechy odpadního vzduchu musí být vzdáleny minimálně 3 m  od nasávacích a výfukových otvorů sloužících nucenému větrání chráněných únikových cest
  •  uvedené vzdálenosti se měří mezi nejbližšími okraji posuzovaných otvorů
Požární norma ČSN 730872
  • vyústění musí být, tak aby byl zamezen přenos ohně nebo kouře
  • vzdálenosti z předchozí vyhlášky č. 268/2009 Sb.
  • vyúsky pro sání musí být vzdáleny 1,5 m vodorovně a 3 m svisle od požárně otevřených ploch obvodových stěn (např. okna, dveře)
  • vyústění pro sání nesmí být nad střechou která je požárně otevřenou plochou

Jedná se základní předpisy, které musí být dodržovány. S náročností a specifikací provozu nebo prostoru se požadavky zpřísňují a doplňují o další požární či vzduchotechnické normy. 

Pokud plánujete realizovat nový systém vzduchotechniky a nezdá se vám jejich projekční dokumentace, nebo si uvědomujete rizika již realizovaného systému, neváhejte nás kontaktovat po emailu nebo telefonicky. Umístění vzduchotechniky s vámi prokonzultujeme a případně navrhneme řešení, které nebude co nejméně jak časově tak finančně náročné. 

Kategorie: Větrání

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *