tělocvična

Ke článkům s typem větrání ve školách a možnosti využití dotací na větrací systém jsme dále připravili článek o větrání tělocvičen. Při návrhu je důležité si rozebrat dobu provozu tělocvičny. Zmapovat využívání a dostat přesné zadání o počtu sportovců a diváků. Jelikož některé tělocvičny jsou využívány pro školní výuku nebo v odpoledních hodinách k pronájmu pro místní sportovce a kluby.  Nejvyšší návštěvy se jsou o víkendu, jedná se o sportovní utkání s diváckým osazenstvem. Vnitřní teplota má dle vyhlášky č. 410/2005 sb. být v rozmezí 18°C až maximálně 28°C v létě. Probíhají zde tedy různé provozy s odlišnými nároky na vzduch. Proto je důraz na vhodnou regulaci systému s ohledem na probíhající obsazenost v prostoru. Ve zmíněné vyhlášce je dáno množství vzduchu na žáka 20-90 m3/h dle konkrétní aktivity. V porovnání s vyhláškami na pracovní prostředí, tak při těžké fyzické práci je hodnota vzduchu na pracovníka 90 m3/h. Větrání tělocvičny může být přirozené a nebo nucené.

Přirozené větrání

Při návrhu přirozeného větrání je nutné doložit při větrání okny splnění nutné dávky čerstvého vzduchu na maximální navržený počet osob v tělocvičně. Tato varianta je pro tělocvičny s menšími nároky na vnitřní prostředí.

Nucené větrání

Při návrhu nuceného větrání se nejčastěji využívá rovnotlaký systém s rekuperací tepla. Odpadne tímto opatřením velká část provozních nákladů na ohřev vzduchu. Jako typ větrání se nejčastěji používá směšování nebo zaplavování v prostoru. Je kladena pozornost na správnou regulaci systému a lze ji vyřešit mnoho způsoby. Jedna z variant je zařízení navrhnout s regulátory variabilního průtoku pro prostor haly a pro část s diváky. To za pomoci obsazenosti s využití kontroly přes čidla CO2. Další variantou je potrubní sít rozdělit přes klapky se servopohony a větve potrubní sítě uzavírat, či otevírat dle aktuálních požadavků provozu. Běžnou variantou je také navržení potrubí v tělocvičně bez regulačních elementů a průtok vzduchu. To lze řídit na rekuperační jednotce dle centrálního ovladače. S variabilitou návrhů souvisí i volba přívodního prvku a nejčastěji se používají tyto prvky: dýzy, dralové anemostaty nebo klasické či tkaninové vyústě.

Vnitřní prostředí je čím dál více probíraným tématem. Na školy či sportoviště se s dobou zvyšují požadavky, které jsou legislativně stanoveny. Státní a evropský aparát investuje do zlepšení podmínek a ekologie svými dotacemi, které školy mohou uplatnit na realizování nuceného větrání s rekuperací tepla. Nevíte si rady se svoji tělocvičnou? Nezávazně nás kontaktujte třeba pomocí Facebook nebo emailové adresy. 

Kategorie: Větrání

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *