Pro a proti při výběru rekuperační jednotky
Rekuperační jednotka Brink - Flair 325

Jak vybrat rekuperační jednotku? Při výběru je důležité sledovat mnoho kritérií, abychom mohli vybrat ideální jednotku. V praxi se stává, že zákazník vybírá dle číselné označení jednotky nebo podle toho co má doma soused. Dnes je již na českém trhu mnoho výrobců, typů a velikostí jednotek, takže se nemusíte bát, že se nenajde ideální řešení pro Vás. Ceny rekuperačních jednotek pro byt nebo RD se pohybují zhruba od 20 000 až po 300 000 Kč. Doporučujeme zákazníkům na rekuperačních jednotkách úplně nešetřit, protože špatně navržená a zvolená vzduchotechnika bude obtěžovat uživatele pokaždé, co bude doma. Jaké tedy parametry nejvíce sledovat při výběru rekuperační jednotky?

    1. Vzduchový výkon jednotky při určitém tlaku

      Z charakteristického diagramu zjistíte jaký průtok jednotka zvládne a při jaké tlaku. Je třeba mít určenou tlakovou ztrátu potrubí, protože jinak jednotka může zvládnout například 300 m3/h při 50 Pa, ale při 100 Pa může být vzduchový výkon poloviční. Při navrhování nedoporučujeme vybírat jednotku na hraně charakteristiky ventilátoru, jelikož jednotka v tomto bodu bude nejhlučnější a ventilátory se budou více opotřebovávat.

    2. Akustické hodnoty jednotky

      Velmi důležitý parametr při hodnocení jednotek, protože při vnímání vzduchotechniky jako první zaznamenáte, jestli jednotku slyšíte. Dnešní komfort vyžaduje, aby jednotka nebyla slyšet při běžném režimu. V technických listech jsou popsané akustické parametry zařízení. Nezapomeňte sledovat hodnotu při průtoku a tlakové ztrátě, která je navržená pro Váš dům.

    3. Typ tepelného výměníku

      Běžně mezi výrobci jsou dva typy výměníků a to deskový nebo entalpický. Rozdíl mezi nimi je, že deskový výměník nepřenáší vlhkost, protože se odtahový a přivádění vzduch nepromísí. U entalpického výměníku se část vlhkosti přenáší do objektu zpět. Proudy se nepatrně promísí a tak látky, které chceme z domu odvádět, se nedostanou všechny pryč. Vlhkost vzduchu je velmi důležitý faktor vnitřního prostředí a nelze jen podceňovat. Dostatečnou vlhkost vzduchu řeší například zvlhčovač do potrubí, ale s ním již rostou pořizovací a provozní náklady.

    4. Aktivní vs. pasivní rekuperace

      Jednotky pro obytné domy jsou na výběr v pasivní nebo aktivní rekuperaci. Při pasivní se přiváděný vzduch ohřívá od odváděného v tepelném výměníku. Aktivní rekuperace má ještě přidanou možnosti letního chlazení vzduchu nebo zimního ohřevu vzduchu. Více o výhodách a nevýhodách.

    5.  Typ protimrazová a protinámrazová ochrana

      Při teplotách pod nulou může tepelný výměník zamrzat a pak nefunguje. Výrobci se zamrzání výměníku brání různými způsoby. Ten nejjednoduší a nejméně efektivní je, že se vypne přívodní ventilátor a odtahovým vzduchem se výměník ohřívá. Takže jednotka pracuje v podtlaku a přivádí se vzduch do domu netěstnostmi chladný vzduch. Další varianta je, že v jednotce je integrován předehřev vzduchu, který se sepne při určité teplotě vzduchu. Plus jsou další individuální varianty řešení výrobců. Rekuperační jednotka může být levnější, ale s přidáním protinámrazové ochrany do potrubí se může cena rovnat zařízením s integrovanou touto soupravou.

Kategorie: Rekuperace

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *